Nowy transciver w klubie

W czwartek 13 grudnia nasz Klub odwiedzili Czesław SP3EOL i Wojtek SP5MXW. W imieniu Radioreaktywacji przekazali nam transciver Alinco DX-SR9E, który jest główną nagrodą w rywalizacji klubów w zakresie szkolenia młodzieży. Nasza zeszłoroczna akcja wśród drużyn Hufica ZHP Wolsztyn otrzymała aprobatę komisji konkursowej. Radiostację przekażemy w użytkowanie Harcerskiemu Klubowi Łączności, który powstał w wyniku naszej zeszłorocznej działalności. W obecności Komendanta Hufca z rąk Wojtka SP5MXW nagrodę odebrała Kasia SQ3K.

Czytaj więcej...

Nowy transciver w klubie

W czwartek 13.grudnia nasz Klub odwiedzili nas Czesław SP3EOL iWojtek SP5MXW. W imieniu Radioreaktywacji przekazali nam transciver Alinco DX-SR9E, który jest główną nagrodą w rywalizacji klubów w zakresie szkolenia młodzieży. Nasza zeszłoroczna akcja wśród drużyn Hufica ZHP Wolsztyn otrzymała aprobatę komisji konkursowej. Radiostację przekażemy w użytkowanie Harcerskiemu Klubowi Łączności, który powstał w wyniku naszej zeszłorocznej akcji. W obecności Komendanta Hufca z rąk Wojtka SP5MXW nagrodę odebrała Kasia SQ3K.

Trochę historii

Artykuł o klubie SP3ZDB z Powodowa oraz dokumenty, które świadczą, że nie zawsze było z naszym hobby tak pięknie i kolorowo jak teraz. Materiały z Archiwum Mietka SP3BLK.

 

Czytaj więcej...

CQ WW SSB 2018

 


W ostatni weekend w składzie Marcin SQ3M i Piotr SQ3JPV wystartowaliśmy w 48 godzinnych zawodach CW WW SSB w kategorii Multi Operator High Power All Band. Już w piątek rozpoczęliśmy budowę anten drutowych. Dipole na 3,7 i 7,1 Mhz zawisły na wysokości 18 metrów, do lasu powędrowało 100m drut, który miał ogarnąć 1,8 Mhz - w trakcie zawodów został anteną odbiorczą na 3,7 . Na górne pasma używaliśmy 12 el tribandera GB312. Do wyboru były dwa Yaesu FT 1000MP i Kenwood TS 480. Pracowaliśmy pod mało contestowym znakiem SO100N i przeprowadziliśmy prawie 1800 łączność ze stacjami z całego świata. (Hawaje, Alaska, Japonia, Chiny, Argentyna itd). Pozostało tylko czekać na wyniki.

 

Czytaj więcej...

IARU HF Championship

 

W ostatni weekend wzięliśmy udział w w międzynarodowych zawodach IARU HF Championship. Udało nam się popracować 18 godzin. Przez ten czas przeprowadziliśmy 585 łączności z 68 podmiotami DXCC. Pod znakiem klubowym startowali Marcin SQ3M i Piotrek SQ3JPV. Specjalnie na te zawody poskładaliśmy nasz nowy klubowy nabytek - antenę 3el 5 pasm, którą tymczasowo powiesiliśmy na 10 metrowym maszcie na korbę. 

Czytaj więcej...

Rajd MRÓWKA 2018

W sobotę 15 września, na zaproszenie harcerzy z Hufiec ZHP Wolsztyn, wzięliśmy udział w Rajdzie MRÓWKA 2018. Obsadzony przez nas punkt nazywał się "Zakłócenia w eterze" :) Przygotowaliśmy dla harcerskich patroli zadanie polegające na odbiorze 5 krótkich słów nadanych telegrafią. Mimo, że większość harcerzy z alfabetem Morse'a się spotkało, to z przekazem telegraficznym raczej nie mieli okazji :)Jednak wszystkie patrole wyszły obronną ręką z naszego zadania. Sposoby były różne, ale zawsze prowadziły do celu. Patrole zuchowe otrzymały 5 kart QSL i miały za zadanie odnalezienie na krótkofalarskiej mapie skąd nadawali korespondenci. Nasz punkt znajdował się w lesie, udało się rozpiąć dipol na 80M i w przerwach pomiędzy odwiedzinami harcerskich patroli przeprowadzić kilka łączności. Piękny sobotni dzień w leśnym ostępie spędzili Agnieszka SQ3REA i Piotrek SQ3JPV.

Czytaj więcej...

III Próby Subregionalne

 

Kolejne, III Próby Subregionalne za nami. Spotkaliśmy się na 130 metrowej górce w okolicy Lwówka. Nasze radiowe miasteczko stanęło pomiędzy szparagami a kukurydzą. :)
Sportowo impreza wyszła tak sobie, przeprowadziliśmy ponad 60 łączności, najdalsze ze Słowenią i Holandią - ponad 600 km. Zabrakło naszego klubowego guru Tomka SP3QDM, jego zapału i umiejętności. Używaliśmy 7 el Cubical Quada na 10 metrowym maszcie, wspomagając się kilkoma Yagami zawieszonymi niżej. TM 255 oferował tylko 40W więc z dowoływaniem się bywało różnie. Udało nam się w trakcie pierwszej łączności popsuć TS 2000 - tak bez żadnego powodu przestał nadawać. 
Fajnie za to wypadło logistycznie i integracyjnie pomimo poślizgu czasowego, we czterech udało nam się rozstawić stację i zacząć pracę. Potem pokrzepiliśmy się pysznym żurkiem Michała SQ3EVW. I tak do wczesnych godzin rannych "drzwi" się nie zamykały :). Ok południa pojawił się obiadek - mogliśmy wybierać, pomiędzy kotletami Magdy XYL Michała i Agnieszki SQ3REA :)

Czytaj więcej...

IARU VHF 2018

Kolejne duże zawody UKF - IARU R1 VHF za nami. Ponownie spotkaliśmy się na górce pomiędzy Lwówkiem a Chmielinką - około 130m npm. Postawiliśmy Antenę w szparagach, rozbiliśmy namiot przy polnej drodze. Przeprowadziliśmy w ciągu 24 godzin 118 łączności z 13 państwami. Najdalsza łączność to słoweńska stacja S59DEM - 755 km. Pracowaliśmy z Kenwooda TM 255 mocą 40W używając 7 el CQ i 7 el yagi na 12 metrowym maszcie. Anteny obracane były szybkim :), traktowanym 24V RAK-iem :). Mimo padającego deszczu i niezbyt ciepłej nocy nastroje były bardzo dobre. Nie obyło się bez małych awarii:) Posłuszeństwa odmówił jeden z agregatów prądotwórczych a przez kilka godzin nocnych CQ nie chciał współpracować z powodu wody w złączach. 

Czytaj więcej...

I Spotkanie Krótkofalowców w Wolsztynie

W sobotę 30 czerwca odbyło się w naszym klubie oficjalne otwarcie nowych pomieszczeń oraz I Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców. Na początek nasi goście mogli zwiedzić wolsztyńską Parowozownię, po której oprowadził ich Wojtek SP3RBQ. Następnie odbyła się część oficjalna, szczegółową historię klubu przedstawiła Agnieszka SQ3REA. Po przecięciu wstęgi można było obejrzeć naszą radiostację i "salkę wykładową" :). Zaprosiliśmy gości na mały poczęstunek i w miłej atmosferze spędziliśmy czas do wieczora. 
Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku w większym gronie.
Spotkanie zorganizowane zostało przy udziale środków Gminy Wolsztyn I Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Czytaj więcej...

Promenada Kultury 2018

W sobotę 18 sierpnia uczestniczyliśmy w imprezie plenerowej pod nazwą Promenada Kultury. Rozstawiliśmy radiostację, pokazaliśmy trochę sprzętu demobilowego. Była okazja udzielenia odpowiedzi na różne pytania uczestników imprezy, a dzieci mogły pokolorować krótkofalarskie obrazki. W imprezie uczestniczyli Agnieszka SQ3REA, Kasia SQ3K, Martyna SQ3SM, Jarosław SP3IEG z małżonką, Krzysztof SP3IPA z rodziną, Bartek SP3EMA, Marcin SQ3M, Piotr SQ3JPV, na chwilę pojawił się Marcin SQ3REB z rodziną. Miłym akcentem była wizyta Henryka SQ3LMR z Gostynia.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na I Spotkanie Krótkofalowców w Wolsztynie

Miło nam zaprosić wszystkich kolegów krótkofalowców i miłośników radia na I Spotkanie Krótkofalowców w Wolsztynie. Odbędzie się ono w sobotę 30 czerwca. Spotykamy się o godz. 12.30 na parkingu przy wolsztyńskiej Parowozowni, której zwiedzanie będzie pierwszym punktem programu. Naszym przewodnikiem będzie pasjonat kolei parowych - Wojtek SP3RBQ. O godz. 14.30 nastąpi część oficjalna - uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń naszego Klubu - ul.Drzymały 2. Następnie podsumujemy tegoroczną akcję dyplomową z okazji XXV Parady Parowozów. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wszelkich informacji chętnie udzielimy mailowo lub tel. 603 608 208.

Strona 1 z 3